19
Mar

2019 YAZ DEKORASYON TRENDLERİ

Natürel Malzemeler

Maison & Objet farklı kategoriden birçok farklı markanın eşliğiyle gerçekleşiyor. Markalara baktığımızda favori malzemelerinin hasır, masif doğal ahşap, doğal taş gibi malzemeler olduğunu fark ediyoruz.

Dünyayı saran eco friendly ilgisi elbette dekorasyonda da kendisini gösteriyor.. Modanın kolay kolay uyum sağlayamadığı eco friendly dünyasına mobilya ve aksesuar tasarım ve üreticileri çok daha kolay uyum sağlamayı başarmış durumda.

Duvar kağıtları, tablolar, duvar aksesuarları… Duvarları boş bırakmıyoruz ve hatta duvarları yeşillendiriyoruz. Yeşilin tüm tonlarını duvar kağıdı ya da tablo olarak evinize taşıyabilirsiniz.

Yeşil yaprakların olduğu büyük desenli duvar kağıtlarının ya da tabloların yanı sıra desenlere de açığız. Sadece yeşiller değil, gösterişli çiçek desenleri, büyük hayvan figürleri de duvar kağıtlarında kendine yer ediniyor. Hareketli duvarlar hepimizin favorisi olacak..

El İşçiliği

Eco friendly etkisiyle, el yapımı ürünlerde de artış olduğu muhakkak. Özgün tasarımların el işçiliği ile üretiliyor olması kullanıcılarda her daim heyecan uyandırmıştır. Özel ve doğal iplikler kullanılarak el işçiliği ile üretilen aydınlatma armatürleri, cam ve cam aksesuarları bu yılın en gözde parçaları arasında.

Bohem etkiden söz etmeden geçemem. Birkaç yıl önce gösterişli gümüş etnik takılarla başlayıp altın ve gümüş rengi geçici dövmeler, kot şortlar, uzun desenli kaftan ve tunikler, kahverengi minik çantalar, püskül detayları, kahverengi bootieler ya da kovboy çizmeleriyle devam eden bohem stilin ev dekorasyon stilimize yansıması oldukça uzun sürdü ancak eco-friendly ile süreç hızlandı ve doğal malzemeler, doğal renkler ile ev dekorasyonunda bohem çağrışımları daha çok bulabilmemiz mümkün hale geldi..

Eco friendly en çok da bohem tarzı benimseyenleri mutlu etmiş durumda.. El işçiliği ile üretilenler, doğal renkler, zümrüt yeşilini kırmızı ile kombinleyen çizgiler, detaycı tasarımlar ve çok daha fazlası…

Palmiyelerden flamingolardan biraz uzaklaşıyoruz ama çok değil, yine onlar da var elbette… Tropik stile veda etmek hiç de kolay değil. Tropik esintilerden uzaklaşmadan vahşi doğaya; zürafalara, fillere, şempanzelere yaklaşıyoruz…  Artık herkesin aşina olduğu MArcantonio RAimondi MAlerba tasarımı Seletti maymun aydınlatmaların yanına büyük şempanze figürler, fil figürlü heykeller, duvarlara zürafa illüstrasyonları kullanılabilir… Balta girmemiş yeşil ormanları düşünün.. Duvar kağıdınızda bu büyük ormanları resmedip detaylara vahşi doğa figürleri ekleyebilirsiniz. Figürlerinizin özgün renklerde olması da gerekmez, reçine malzemeden beyazlar, mat siyahlar, parlak gümüş ya da altın rengi kullanılabilir…

Oldukça çok rastladığınız cam tasarımları bir kenara atıp tek parça cam sehpalar, gösterişli cam sarkıtlar, cam objeler Maison&Objet fuarının göze çarpan detayları arasındaydı 2019 nisan ve mayıs dekorasyon trendleri gözetilerek..  Camın büyülü doğasına vurgu yapan çizgileri önümüzdeki yıllarda da keşfetmeye mutlaka devam edilecek.. Cam tasarımlarında notlarınızı almaya, hayaller kurmaya başlayın derim.

Doğallıktan bu kadar bahsetmişken de pirinç malzemelerin, altın renginin geride kaldığını düşünmemek gerek…. Altın rengi, geçtiğimiz senelerde olduğu gibi en çok vurgulananlar arasında değil ancak altın rengini kolay kolay bırakacağa da benzemiyor. Yine hem mobilyalarda hem aksesuarlarda altın rengi görmeye devam… Hatta masif malzemelerle hatta mermerle altın renginin bir arada kullanıldığı dekorasyon örneklerine rastlamanız bile mümkün. Profesyoneller için eğlenceli challenge’ların olacağı bir sene olacak 2019 yılı dekorasyon trendleri.. Zümrüt yeşili ile altın rengi birliktelikler ise artık çok daha fazla vurgulanacak…..

Kamuflaj desenlerinden bahsetmiyoruz.. Evde kendi kullanım amacını çağrıştırmanın yanı sıra rollere bürünen objelerden bahsediyoruz. Ekmek görünümünde aydınlatmalar, karpuz dilimi gibi görünen tabaklar, marul yapraklarından salata kaseleri bu örenkler arasında… Bir zamanlar bu tür tasarımlar çok yaygınken, sonrasında ilgi görmemeye başlamıştı hatırlarsanız.. Bu sene biraz daha öne çıktığını gözlemleyince bundan da söz etmeden duramadım.

Dönüp dolaşıp yine marine detaylara geliyoruz. Marin detaylara bu kez porselenlerde, ahşap dekoratif objelerde, duvar aksesuarlarında rastlıyoruz. Su altı dünyasının en büyüklerinden olan balinalar, balina iskeletlerini çağrıştıran tasarımlar, geçmişten gelen fosiller, gerçekçiliğiyle oldukça şaşırtan deniz canlıları ve çok daha fazlası 2019 yılı yaz iç mimari trendleri arasında karşımıza çıkıyor.