05
Nov

 • İç Mimar’dan en yeni Trendler 2019
 • 2018 yılına kısa bir bakış yaparsak İskandinav tarzından esinlenmiş iç mekanların etrafımızı sardığını görebiliyoruz… Yeni senenin gelişi ile yeni bir başlangıç bizi ele geçirmek üzere…
 • Daha önceki yazılarımızda Pantone’nin bu yıl için ön gördüğü “Greenery” rengi tanımış ve iç mimari’de  nasıl kullanabileceğimizden söz etmiştik… Bu yazımızda ise 2019’da iç mimaride ilkbahar aşkı bu sezon etrafınızda kelebekler uçuşturacak cinsten… Kelebeklerin rengarenk, mutlu motifleri iç mekanlarınızı renklendirecek. Zerafetin ve pozitif enerjinin simgesi kelebek desenleri, çocuk ve bebek odalarını süslemekten öteye geçip özel mekanların tasarımında da önemli bir rol oynayacak. Christian Lacroix tasarımı kelebek motifli turkuaz duvar giydirmeleri popüler dekoratif ürünler arasında gösterilebilir.
 • Karışık Desenler
 • Karışık desen trendi 2017 New York Moda Haftasında çok sık karşılaştığımız bir tarzdı… Nitekim tahmin edebileceğiniz gibi modadaki trendler ve kullanılan ögeler değişik yorumlarla iç mekan tasarımına da fazlasıyla yansımakta… Özellikle de bu sene moda ile iç mimari ve uygulamadaki trendler fazla paralel yol alacak gibi görünmekte… Tekstil ve kaplama ürünlerinde ise pek sık rastlayacağımız tropikal dokuları iç mimari ve projelerimizde minimal objelerle birlikte kullanacağız.
 • Yapay Detaylar
 • Yapay detaylar demişken sadece imitasyon kürkten yapılmış halılardan ya da kilimlerden bahsetmiyoruz .. Bu yıl  imitasyon malzemeler sayesinde iç mekan tasarımında ekonomik ve naif çözümler elde etmemiz mümkün olacak.. Taklit edilmiş edilmiş malzemeler, detaylarda hafif çözümlerde fazlası ile karşılaşacağımız bir öge. Özellikle kumaş, duvar kağıdı, mermer, granit, deri ve benzer malzeme gruplarını bu kategoride örneklendirebiliriz. Pirinç ve mermer detay kombinasyonları bir yandan doğal ve temiz olan, diğer yandan endüstriyel ve kaba ancak zarif olanı bir araya getirme çabasında.
 • Doku
 • Teknolojinin gelişmesi ile desenler, kendisinden fazlaca uzak kalmış olduğumuz bir konuydu. Yıllarca farklı malzemelerle farklı hisleri deneyimleyen bizler, düz ekranlara hapis olmuş durumda.. Bu his noksanlığı, tasarımcıları doku ve desen konusunu masaya yatırmaya karar vermiş gibi gözüküyor. Mobilyalarımızı ve iç mekanımızı değerlendiren öğelerimizi, web üzerinden değil, bu sefer showroomlarımızda görerek ve dokunarak seçeceğimiz bir döneme giriyoruz. Bu dönem, geçmişin önemli detaylarından kadife tüm zarafetiyle günümüze geri geliyor… Vazgeçemediğimiz eski bir mobilyamızı gözüne kestirmiş, kaplamaya geliyor. Yün,  tiftik, pamuklu kumaşlar, keçe, gibi farklı dokular trend olmak üzere… Kocaman örgüler ve çarpı işi gibi dikişin temel ögeleri abartılı boyutlarda mekanlarımıza yeni güzellikler kazandıracak. Bunca karmaşa içerisinde iç mekanlar rahatlığı, huzuru dev boyutlarda yaşatmayı ve hissettirmeyi amaçlamakta… Aynı zamanda alışılagelmişin dışında, sıra dışı ölçeklerde uygulanacak ahşap detaylara da dikkatinizi çekmek isteriz.. Zengin ve sıcak dokunuşlarla bir araya geldiğinde kaçınılmaz tercih haline gelecek.
 • Kendin yap projeleri
 • Son yıllar oldukça önem kazanan kendin yap projeleri Pinterest, Instagram, Etsy, YouTube gibi sitelerle sosyal medya aracılığı ile bizlere binlerce fikir veriyor ve yol gösteriyor. Fakat bu yıl iç mimar ve tasarımcılar, ucuz ve kolay yapılabilir ürünlerden daha fazla, sanatı ve el emeğini ön plana çıkartmayı amaçlıyorlar. Zanaatkar ve sanatkarların ürünlerinin daha fazla değer kazanacağı, tek ve kişiye özel (custom made) ürünlerin tercih edileceği ve iç mimaride sanatı iliklerimize kadar hissedeceğimiz bir yıl bizi bekliyor.