09
Nov

2019’a girerken…

Yeni yıla girerken trend eve dönüş… Geçen yıl otellerin suitlerini kapatıp özel partiler verme modası vardı. Bu yıl sosyal hayat,hareketli partiler evlere, konutlara taşındı. Böyle olunca da kesenin ağzı açıldı. Herkes evine yatırım yapmaya başladı… Arkadaşlarıyla çok ortalarda görünmeden fakat eğlenmek isteyenler arasında evlerine bar ve sahne yaptıranlar bile bulunuyor… Ses sitemleri en trend kulüpleri aratmayan bu evlerde bazı ünlü sanatçılar sahne alıyor. Sırf bar değil bir de evine spa sauna v.b. yaptıranlar var. Öyle ufak bir hamamdan, saunadan bahsetmiyorum. İçeri girdiğinizde kendinizi beş yıldızlı bir otelin spa’sına girmiş gibi hissediyorsunuz..
Eve dönüş trendi ünlü moda evlerini de hareketlendirmiş durumda… Artık yalnızca giysi değil, iç mimariye yönelik ürünler de tasarlanıyor. Öyle ki tost makinesi yapan da duvar kağıdı üreten de var… 2019 kışında sosyal hayat iç mimarların tasarladığı iç mekanlarla, konutlarda yaşanacak… Evlerde yapılan partilere tabii sadece davetliler katılabilecek. O da sosyal medya için video, fotoğraf çekimi yapılmadığı sürece. Çünkü bu partilerin en önemli kuralı sosyal medya yasağı… O halde hazır evlere girmişken içlerinde neler var bir bakalım. En çok hangi mobilyalar talep görüyor, kimler hangi değişikliklerin peşinde, bir bakalım istedik.

DUVAR KAĞIDI İÇİN KAÇ AY BEKLERSİNİZ!
Bir duvar kağıdı için bekleme listelerine yazılır mısınız? Çanta ve ayakkabı için yazılıyorsanız dekorasyon ürünleri için niye yazılmayacaksınız?  Hem söz konusu olan çok ünlü markaların duvar kağıtları. Paris’ten ısmarlayabiliyorsunuz. Veya Türkiye’deki bazı iç mimarlar üzerinden sipariş verebiliyorsunuz. Hiç de ucuz olmayan modellerinde yaklaşık iki ay bekleme listesi var. Üstelik bir topu yani beş metrekaresinin fiyatı bin ile 12 bin TL arasında değişiyor. En çok da panter ve at desenliler tercih ediliyor… Logolu ya da çiçekli olanlara da İstanbul boğazı yalılarında rastlamak mümkün. “Ne var alt tarafı duvar kağıdı!  İSTOÇ’ta alasını 10’da biri fiyatına satılıyor” diyebilirsiniz. Topu 100 liraya o kadar güzel modeller var ki haksız da sayılmazsınız. Ama jet-set, banyolarında hatta wc’lerinde bu pahalı duvar kağıtlarını kullanıyor.

BİR HAMAK 
Bu yılın gözde dekorasyon objesi ise Fransız moda evi Louis Vuitton‘dan geldi. India Mahdavi ve Tokujin Yoshioka’nın tasarladığı ve 25 objeden oluşan koleksiyonda hamak en çok tercih edilen parçalardan biri oldu .Roberto Cavalli‘nin doğadan ilham alan egzotik desenli koltukları da Türkiye’den en çok sipariş alan parçalar arasında. Versace ise ev tekstil koleksiyonunda barok stilden ilham almış .

FERMUARLI KIRMIZI KOLTUK
Moschino’nun içinde ironi yer alan 2018 mobilya koleksiyonu hem eğlenceli hem de çok tarz. En ünlü parçasıysa fermuarlı kırmızı dudak şeklindeki koltuğu. Bu koltuğun daha önce çantası da üretilmişti. Talep o kadar fazla olunca ev tekstilinde de yer almış. Türkiye’den de oldukça fazla sipariş gelmiş.

EN GÖZDE MARKA MISSONI
Moda evleri arasında iç mimarlar tarafından en çok tercih edilen markalardan bir de Missoni. En çok nevresim takımları ve yastıkları rovaşta. Yastıkların fiyatları bin liradan başlamakta ve 5 bin liraya kadar çıkmakta. Kelebek formundaki rengarenk havuz ve sahil yataklarını ise önümüzdeki yaz Instagram paylaşımlarında fazlaca görmeye başlayacağız.. Benim de bir Missoni’m olsun derseniz de zikzak havluları hem ekonomik hem de çok süslü…

MUTFAKLARIMIZDA DOLCE&GABBANA
Bu moda evi-iç mimar işbirliklerinde en başarılısı ve en alınabilir olanı Smag’in Dolce&Gabbana mutfak gereçleri. Davlumbaz, soğutucu, fırın, pahllı fakat portakal sıkacağı ya da tost makinesi satın alınabilir… Sicilya’dan ilham alan tasarımlarda limonlar, kirazlar, şeftaliler ön planda. Rengarenk ve enerji dolu. Ev hediyesi olarak bu eşyalardan almak oldukça popülerdi. Evlenen çiftler de “hediye listelerine” bu markaları yazdırmakta.