25
Nov

2019 “Akıllı ev sistemleri” ve “Minimalist projeler”

Minimalist tasarlamak 21. yüzyılın en büyük trendlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. 2019 yılının ev dekorasyonu trenleri içerisinde elbette ki kendini gösteriyor. Siz de evinizi süsleyip aşırı dekoratif ögelerden çok sade ve daha özgün düşünerek tasarlarsanız mutluluk seviyeniz yükselecektir..

Mutlu ve özgün olabilmek için mekanlarınızda daha fazla düşünüp daha az eşya ile yaşamanız bu felsefeye göre yeter de artar…

Eşyalarınızı duvarlarınıza yapıştırmaktan vazgeçin artık.. 2019 yılına gireceğimiz şu aylarda eşyaları duvarlara yaklaştırmak yerine duvarlardan uzaklaştırarak minimalist akıma yaklaşmak çok daha etkin sonuçlar verecektir.

Teknolojiye gelelim…. 2019 yılında çok daha trend ve çok daha önemli olacak. Teknolojiyi yerinde ve fonksiyonel kullanmak, akıllı ev sistemlerinden faydalanmak da mekanlarda olmazsa olmazlardan nasibini alacak.. Suat Kaya İç Mimarlık Tasarım ve Uygulama’nın uygulamış olduğu örnekleri inceleyerek kendi stilinizi yaratmanızı tavsiye ederiz..

Başlangıçta tek heceli, basit bir kelime gibi görünse de  “ev” dediğimiz meknalar birçok kavramı içinde barındırır.. Aile, huzur, yuva, mutluluk, saadet…

Peki evlerimizinde “akıllı sistem” olması bize ne ifade eder ve ne gibi avantajlar sunar?..

“Akıllı ev”in özellikleri nelerdir?.. Günümüzde aydınlatma, televizyon, telefon her evde bulunmaktadır. Akıllı evler teknolojisi ilk çıktıklarında modern teknolojinin mucizeleri olarak görünen bu lüksleri artık bu günün gereklikleri halini almıştır… Şimdilerde ise gerçek lüksü tüm ihtiyaçlarımızın istediğimiz anda ve istediğimiz şekliyle gerçeklemmesi olarak tanımlandırabiliriz.. Geçmişte ancak sihirli bir dokunuşla yapabileceklerimiz “akıllı evler” sayesinde artık parmaklarımızın ucunda…

Akıllı Evler Hakkında Bilgi

“Akıllı ev” veya “ev otomasyon sistem”i ile ne demek istiyoruz?

Aşağıda gördüğünüz bilgisayar evinizi programlamak ve evinizi kontrol etmek için ihtiyacınız olan tek şey bu dokunmatik ekrandır. Ve artık gördüğünüz bu dokunmatik ekran sayesinde programlanıp kontrol edilebilir.. Bu sistemin görünen yüzüdür, Asıl beyin dolabın arkasında, merdiven altında veya tesisat odanıza gizlenmiştir.. Bu gördüğünüz dokunmatik ekran sistemin kontrol merkezidir. Bu ekranlardan evinizin her köşesini kontrol edebilirsiniz.

Evlerimizde yaşarken bazı standart ihtiyaçlarımız vardır. Güvenlik, iklimlendirme , aydınlatma, havalandırma gibi. Bunlar mekanların yani bizlerin konforunu etkileyen unsurlardır ve her kullanıcı bulunduğu mekanda bu gibi faktörlerin tamamlanması için uğraş verir. İşte tüm bunları bizler için yapan bir sistem bulunmaktadır “akıllı ev”lerde… Akşam olup hava kararınca evin tüm perdelerini kapatabilir, siz koltuğunuzda uyuyup kalmışken televizyonu kapatabilir, alt katlardaki güvenlik sisteminin devreye alabilir, sabah siz kahvaltınızı hazırlamaya başlamadan önce kahve makinanızı devreye alabilir ve bunları sizin verdiğiniz komutlarla yapan bir otomasyon sistemi yer almaktadır..

Alarm tuş takımını kullanarak alarmı devreye almanız mümkündür.. Hareket sensörleri otomatik olarak evinize izinsiz girişlerine karşı alarmı aktif hale getirir. Ayrıca ısıtma sistemlerini de ayarlarlar. Akıllı ev otomasyonları bahçenizin sulanmaya ihtiyacı olduğunu bile algılayabilir.. Tatilde panjurları ve ışıkları kapayıp açarak sizin evde olduğunuzu hissettirir hırsızlara karşı.. Eğer biri sizin evinize girmeye çalışırsa sizi ve güvenik şirketini telefonla arar ve bilgi verir.. Kısa akıllı ev sistemleri ile istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz.

Günümüzde akıllı bina otomasyonları konusunda yenilikçi, akıllı ev projeleri sunan firmalar daha çevreci binalar üretme yolunda hızla ilerliyorlar. Daha az karbondioksit salınımı yapan ve doğayla barışık mekanlar.. Evet, kulağa oldukça hoş geliyor. Böylece akıllı telefonlar gibi akıllı evler de gelecek yaşamımızın bir parçası olacaktır ve o gelecek çok yakın… Belki de yarın…

Akıllı ev ve otomasyon sistemleri ile ilgili lütfen proje müdürümüz ile bağlantıya geçin ya da mail atınız…