Email: info@suatkaya.net

PRESS

PRESS architetto d’interni

İç Mimar Suat Kaya ise bu sezon klasiğin yükselişini müjdeliyor. Uzakdoğu stili de sezon trendlerinden: “Minimalist akımın tekdüze, sade ve yalın mobilyalarından, kısaca azlığından sıkılanlar, monotonluğu kırmak, evlerine biraz doku ve hareket katmak için eklektik tarzdaki mobilyalara kayıyor. Daha ergonomik ve fonksiyonelliği ön planda olan mobilyalar göreceğiz. Bu da estetik kaygıları olmayan, tamamen insan ergonomisi ve rahatlığa yönelik kullanışlı modeller tercih etmemize sebep oluyor.” architetto d’interni, renklerin kişiliği yansıtmasına rağmen çok fazla kullanılmamasını öneriyor: “Mekan tasarımlarında canlı ve modası çabuk geçen renkleri, ana mobilya, yer ve duvar malzemelerinde kullanmayın. Çünkü dekorasyonun uzun süre güncel kalması gerekir. Uzun süre değiştirmeyeceğiniz ürün, mobilya ve malzemelerde daha pastel ve modası geçmeyen ahşap dokuları, renkleri tercih edin. Canlı ve trendy renkleri, daha çok aksesuarlarda, perde, duvar rengi gibi sıkıldığınızda ya da modası geçtiğinde kolay değişebileceğiniz yerlerde kullanın.”

RAHAT MEKANLAR

İç Mimar Suat Kaya mobilya alırken önce kalite ve işçiliğe bakılması gerektiğinin altını çiziyor: “Malzeme kalitesi ve işçilik… Çok önemli! Ahşap bir mobilya ise üzerindeki kaplama ve cila kontrol edilmeli. Uzakdoğu’dan ithal edilen ahşap görünümlü polyester döküm mobilyalara dikkat etmek gerekir. İlk bakışta görünmeyen yüzeylere de bakın. Mobilyalarda kullanılan mekanizmaların dayanıklılığı da kullanım ömrü bakımından önem taşır… Pamuklu kumaşlar serin tutar, esnektir, darbe ve sürtünmelere dayanıklıdır, kolay kırışır ve daha kolay solar. İpekli kumaşlar ise çok dikkatli kullanım gerektirir. Lekelerle başınız derde girebilir. Renkleri dayanıklıdır. Yüksek keten içeren kumaşlar da kolay kırışır ama serin tutar. Yün kumaşlar ise hepimizin bildiği gibi ısıyı iyi yalıtır, yüksek neme dayanıklıdır. Sentetik, likra, polyester, naylon içeren kumaşlar ise daha dayanıklıdır.”

İç mimar Suat Kaya, ideal bir ofis ortamına dair de şu tüyoları veriyor: “Foksiyonel, rahat ve ciddi bir konsantrasyon sağlayabileceğiniz mekanlar olmalı. Renkler kadar ışık ve yansımalar da ihmal edilmemeli. Ergonomi, ofislerin gün içerisinde en uzun vakit geçirdiğiniz mekanlar olması açısından önemlidir. Çalışanların kendilerini rahat hissedebilecekleri bir mekan… Ahşabın sıcaklığının mutlak surette kullanılması gerekiyor. Minimal, sade ve yalın tasarlanan bir ofis de konsantrasyonu artırmaya yardımcı olur.”

tasarım dergisi

Suat Kaya Röportaj

Suat Kaya Kaleminden…

architetto d'interni MAISON FRANCAISE

architetto d'interni GÖKTÜRK VİLLA PROJESİ

Basından

architetto d'interni HOMEART

architetto d'interni ACARKENT VİLLA PROJESİ

basın

YORUMLAR